Akademickie Mistrzostwa Polski - relacja 1. dzień
Kwiecień
5
2019

Pływackie święto w Lublinie. Zacięta rywalizacja, radość i łzy towarzyszyły uczestnikom Akademickich Mistrzostw Polski w pływaniu podczas pierwszego dnia zmagań.

Na półmetku zawodów rozdaliśmy medale w dziesięciu konkurencjach. Przed pierwszym finałami, o godzinie 15:30 odbyło się uroczyste otwarcie mistrzostw z udziałem m.in. władz Miasta Lublin, Województwa Lubelskiego i Polskiego Związku Pływackiego.

Na jednym z najszybszych basenów w Polsce - pierwszy złoty medal zdobyła Luigia Sirignano z AWF Kraków, który wygrała na 100m st. dowolnym. W tej samej konkurencji u mężczyzn najlepszy okazał się Daniel Rzadkowski z Uniwersytetu Warszawskiego. Pierwsza niespodzianka miała miejsce w trzecim finale, kiedy Angelika Wikieł z uczelni Łazarski Warszawa pokonała w walce o złoty medal na 100m st. klasycznym Paulinę Uryga z AWF Kraków. U panów bez sensacji - zwycięstwo zapewnił sobie faworyt z AWF Katowice - Maciej Hołub.

Na krótkim dystansie 50m st. motylkowym - świetny wynik osiągnęła Paulina Peda z AWF Katowice, pokonując o ponad jedną sekundę drugą Amelie Pisarczyk z AWF Kraków. Do samego końca za to musiał walczyć Bartłomiej Lassek z Politechniki Łódzkiej. Pokonał o zaledwie siedemnaście setnych sekundy Michała Poprawa, reprezentującego AWF Katowice. Kolejny złoty medal, tym razem wywalczony na dystansie 100m st. grzbietowym, trafił do Katarzyny Nawaryńskiej z AWF Kraków. Natomiast u panów - z Lublina złoto wywiezie Mateusz Ungeheuer, studiujący na AGH Kraków.

Na sam koniec pierwszego dnia finałów, zobaczyliśmy zmagania sztafet 4x50m st. dowolnym. AWF Warszawa uzyskał najlepszy czas w rywalizacji kobiet, natomiast u mężczyzn triumfowali reprezentanci ALK Warszawa.

Foto, Wywiady, Materiał: Klaudia Bryk i Piotr Rejmer